Hneď po prázdninách sme v rámci projektu MEDZI NAMI | FerTeen pokračovali v prednáškach na ďalšom bratislavskom gymnáziu na Eisteinovej ulici. Poklona krásnej záhrade a kvitnúcemu E=mc2. A ešte väčšia pani vrátničke, ktorá jemne prižmúri oči a s presnosťou Jamesa Bonda nám ukáže, ktorý s mládencov je gentleman a pomôže nám poodnášať na druhé poschodie Balíčky plodnosti.

Vďaka ústretovosti zástupkyne riaditeľa školy pani Vrbanovej sa nám napriek “eštestálesalenutriasajúcemu” rozvrhu podarilo v priebehu dvoch dní otestovať a informovať hneď niekoľko tried, od prvého až po štvrtý ročník.

Prvý deň nás čakali trocha plaché, ale veľmi dobre informované druháčky a nasledujúci deň jemne oprsklé a celkom šťavnaté štvrtáčky. Baby šikovné, štvrtáčky rozhľadenejšie a skúsenejšie s častejším výskytom SAMBA. Nerozumiete? Nevadí, to je tajný kód a nateraz pre outsiderov tajný aj zostane. Nemusíte vedieť všetko. Čo však vedieť musíte, je fakt, že v oboch skupinách až na jedinú výnimku dievčatá netušia.

Pokojne nám písali, že žena môže prirodzene otehotnieť do päťdesiatky a výnimkou nebola ani šesťdesiatka, tak sme si rovno urobili kreatívnu prechádzku po situácii: idem do prvej triedy a maminka bude narok oslavovať sedemdesiatku….

O plodnosti nás žien toho vieme stále veľmi, veľmi málo. Ani gymnazistky väčšinu netušili, čo je HPV a že sa podobá na karfiol. Aj keď nás potešilo, že medzi testerkami boli aj zaočkované. “Asi si na mňa naši budú musieť vziať hypotéku”, skonštatovala jedna z nich pri informácii o cene očkovania, ktoré dokáže predchádzať závažných ochoreniam.

Tradične zaujímavá bola aj časť “dáme reč o vložke”. Diskutovali sme o tom, podľa akých kritérií vyberať, že nie cena je vždy najlepším vodítkom, hoci pri cene za tzv. iónové vložky sa ukazuje, že je to podstatný údaj.

Áno, fúkali sme do vložky, pretože prístup vzduchu na citlivé miesta je dôležitý a dá skúšať perami, ktoré zároveň odhalia reakciu na citlivej časti tela. Bavili sme sa o depke, intímnej hygiene či o tom, koľko bude mať Slovenko obyvateľov v roku 2050…

Tradične veselou časťou bola andropauza, čiže “prechod” u muža. “Ako sa to volá, neviem,” opovedala jedna zo študentiek. “Ale viem, že otec to určite práve teraz má”. Nuž čo, MEDZI NAMI, niet nad to vedieť, čo sa doma deje. Ďakujeme dievčatá a dúfame, že sa niektoré z vás stanú našimi MN poradkyňami. Píšte na fb do správy alebo na info@medzinami.sk.